Skip to main content

Kontakta oss/Hitta oss(Företag)

Du når oss via vår boknings- och informationstelefon på 021-13 51 71. Den är alltid öppen, även under kvällar och helger. Genom knappval får du information om turlistor, kryssningar, godstransport, förseningar och annat av värde.
Bokningar
Bokningar kan du göra direkt online eller via vår bokningstelefon. Kontakta oss via telefon, e-post eller via facebook. Besök även vårt biljettkontor på Färjkajen i Västerås som håller öppet kl 09.00-16.30 under perioden 15 maj - 25 augusti

Trafikupplysning och bokningar: 021 - 13 51 71
E-post: info@rederimalarstaden.se
Kontor: Färjkajen 1 722 10 Västerås
Fullständigt namn, orgnr & Postadress: Rederi Mälarstaden AB, 556725-2829, Box 164, 721 05 Västerås

Hamnborgsering/Isbrytning: För mer info

Kontaktpersoner 

VD/Fartyg/Egenkontroll&Underhållssystem, Niclas Eriksson, niclas@rederimalarstaden.se

Ansvarig Projekt, gruppresor&arrangörer, Peter Bamberg, peter@rederimalarstaden.se
Ansvarig Marknad/Sälj, Spencer Strandh, spencer@rederimalarstaden.se

Ekonomi, Valentina Melkonian, valentina@rederimalarstaden.se

Kundtjänstansvarig, Maud Jagare, maud@rederimalarstaden.se Bokningsavdelning/kundtjänst sommartid, bokningar@rederimalarstaden.se

Restaurangansvarig, Rahim Sadeghi, info@rederimalarstaden.se
Miljöledningssystem, Bra Miljöval, Marie Eriksson, marie@rederimalarstaden.se

Hitta till våra avgångar! 
Det är enkelt att hitta till oss. Vi utgår från Färjkajen i Västerås, några minuters promenad från citys rika utbud och centralstationen med både buss- och tåganslutningar. Parkeringar finns. Hitta till våra avgångar! 
Sundbyholm lägger vi till vid Marinan, alldeles vid Sundbyholm Slott. Parkeringar finns. 
Torshälla angör vi bryggan centralt i Torshälla, vid Torshälla hamn. Parkeringar finns. 
Enköping angör vi Enköpings hamn, vid silon i Enköping. Parkering finns. 
Strängnäs angör vi den stora ångbåtsbryggan vid Tosteröbron. Parkeringar finns. 
Mariefred angör vi ångbåtsbryggan vid Kölnholmen. Parkeringar finns. 
Sigtuna angör vi ångbåtsbryggan vid Våfflans kafé. Parkeringar finns. 
Kungsängen angör vi ångbåtsbryggan bakom båtklubben, Strandvägen 1. Parkeringar finns. 
Kallhäll, Bolinder Strand angör vi ångbåtsbryggan, Hanna Nilssonsväg 8. Parkeringar finns.

Resekalender
28/9RäkkryssningVästeråsfrån 455:-
28/9TacokryssningVästeråsfrån 455:-
30/9RäkkryssningVästeråsfrån 455:-
30/9TacokryssningVästeråsfrån 455:-
5/10RäkkryssningVästeråsfrån 455:-
Kontakta oss
Adress:
Rederi Mälarstaden
Box 164
Färjkajen 1
722 10 Västerås